Životopis

Během své praxe jsem nasbírala mnoho dotazů k životopisu a motivačního dopisu. Níže jsem se je snažila zpracovat a následně odpovědět.

Životopis

Jak napsat životopis, abyste zaujali? Personalisté v prvním kole výběru mají zhruba třicet vteřin čas na jeden životopis.

Napsat, uložit a poslat životopis (latinsky curriculum vitae - CV), je celkem jednoduché. Ale to je častý omyl uchazečů o práci, protože i psaní životopisu má svá pravidla.

Nicméně složitější je, napsat životopis tak, aby odpovídal přesně požadované práci, jakou chcete.

A současně aby se "hodil" přesně na pozici, o kterou se ucházíte. Aby byl atraktivní, krátký, srozumitelný. A současně aby byl úderný a poutavý.

Správně napsaný životopis zvyšuje vaší šanci na přijetí.

Chcete pomoci s detaily? Pomohu vám.

Pár rad pro atraktivní životopis

Jak má být životopis dlouhý? Krátký, maximálně dvě stránky A4. U jednotlivých pozic je dobré uvést své pracovní zkušenosti v několika bodech, co jste skutečně měli na starosti, čeho jste dosáhli, a s jakým výsledkem.

Jsem starší člověk, co mám vše uvést do životopisu? Pokud máte delší praxi, je dobré se zaměřit na maximálně posledních 15 let. Zbytek pracovních zkušeností z dob dávno minulých je dobré zestručnit.

Nejsem si jistý svoji perfektní češtinou, co s tím? Žádné hrubky, žádné pravopisné chyby. Vyhněte se i hovorovým výrazům. Cizí slova? Mnoho odborných i cizích slov mohou personalistu odradit, nemusí být pro něj srozumitelné. Nepoužívejte fráze. Dá se tomu vyhnout tak, že požádáte své známé o názor na svůj životopis. Jejich zpětnou vazbu je dobré brát vážně.

Nechci se fotit. Je opravdu nutné mít na životopisu svoji fotku? Krásná fotografie od profesionála určitě stojí za vaše finanční vydání. Kvalitní portrét, kde vám to bude slušet a zároveň budete působit sympaticky a mile zvedne body ve vašem životopise. Je možné, že díky fotografii si vás personalista zapamatuje.

Jak vyřešit, když jsem byl dva roky bez práce? Nezaměstnaný. Mám uvést pauzu v životopise? Ano, má smysl v životopisu uvést realitu. Je možné tuto mezeru vyplnit např. rekvalifikacemi, kurzy, vzděláním nebo dobrovolnictvím. Tím ukážete, že jste bojovali a nevzdali to.

Je nutné uvádět i do životopisu své datum narození? Ano, je zvykem uvádět alespoň rok narození. Nicméně, teď se prosím neuražte, pokud je vám více než padesát let, zpozorněte. Ačkoliv se jedná o věkovou diskriminaci, tak někteří zaměstnavatelé nepreferují zaměstnávání osob 50 plus. Předsudky mnohých zaměstnavatelů v České republice vůči padesátníkům stále přetrvávají. Pokud uděláte ze svého věku výhodu, například zdůrazníte svoje zkušenosti, znalosti, nápad, že v mladém kolektivu může na mladší kolegy působit jako mentor. Další výhodou je, že ve firmě vydržíte klidně 5, 10 let. Do třicátníků zaměstnavatelé investují a oni za dva, tři roky odchází za změnou. Padesátníci naopak jsou stabilními zaměstnanci, jež mají řadu věcí za sebou a vyřešenou.

Jak si mám poradit s údaji o vzdělání? Ve vzdělání má smysl uvést nejvyšší dosažené vzdělání- název školy, obor studia, získaný titul, rok dokončení studia. Co se týká studia na základní škole - neuvádějte jej. Pokud ještě studujete, uveďte předpokládanou dobu zakončení vašeho studia.

Co se týče kurzů a dalšího vzdělávání - vypište ostatní absolvované formy studia: semináře, kurzy a školení. Uveďte název instituce, která vzdělávání organizovala, dobu trvání a zda studium bylo zakončeno certifikátem, či zkouškou.

Co konkrétně uvést do dalších dovedností?V této části je dobré shrnout vaše dovednosti a znalosti. Jazykové, počítačové, i zda vlastníte řidičský průkaz. U řidičského průkazu si dobře však rozmyslete jeho uvedení do životopisu, nejste-li aktivním řidičem. Pokud uvedete v životopisu, že jste aktivní řidič, v novém zaměstnání mohou počítat s tím, že budete za klienty jezdit služebním autem a vaše pozice se bez řidičského průkazu neobejde. Někdy se tato drobnost u pohovoru zapomíná probrat. Personalista a současně vaše budoucí vedení plně vnímají právě údaje z uvedeného životopisu.

Patří sem pracovní úspěchy? Ano. Uveďte zde vaše další výrazné pracovní úspěchy. Také vaše účasti na zahraničních stážích a konferencích. Uveďte zde i vaše ocenění a publikační činnosti. Patří sem určitě uvést vaše hobby, určete však maximální počet čtyři.

Baví mě si graficky hrát. Musím mít jen životopis v tzv. šablonách? Nebo si mohu udělat svoji grafiku? Životopis by měl zaujmout, na první pohled. Toto je již uvedeno i výše. Je dobré, když zvolíte netradiční grafiku i fonty, za podmínky zachování vkusnosti a čistoty stylu. Nicméně pokud volíte přihlášení se na pozici přes interní formuláře (online) společností, je nutné využít jejich grafické ztvárnění.

Kontaktujte mě.

Říkáte si: "Nemám se čím chlubit. Mohu si v životopisu něco přikrášlit"? Nelžete. Nepřikrášlujte. Nevylepšujte. Nemáte to smysl. Je to neseriózní chování. Ve vašem životě společně najdeme věci, kdy na sebe můžete být pyšní. Ozvěte se mně. A věřte, že se vždy pravda ukáže a tady byste na to mohli zle doplatit.

Nepřeceňujte své znalosti a dovednosti, ale také se nepodceňujte. Zdůrazněte své přednosti, zejména pokud jsou vhodné na danou pozici. Zkuste se vžít do pozice personalisty a odpovězte si na otázku, proč zrovna vás by měl pozvat na pohovor a ne jiné uchazeče.

Co sem nepatří? V životopisu neuvádějte požadavky na mzdu, bližší identifikaci nadřízených. 

Ani vaše osobní údaje typu: váha, výška, politická orientace či náboženské vyznání. Není vhodné popisovat důvody odchodů z jednotlivých pozic.