Motivační dopis
Životopis a motivační dopis
Během své praxe jsem nasbírala mnoho dotazů k životopisu a motivačního dopisu. Níže jsem se je snažila zpracovat a následně odpovědět.
Motivační dopis
Motivační dopis by měl být přehledný, zajímavý, výstižný, stručný, měl by cílit na konkrétní pozici. Je dobré také nepodcenit úpravu textu. Jakou formu jazyka zvolit pro motivační dopis? Využijte svých jazykových schopností.
Zda se má se užít ležérní styl, či působit spíše odborně záleží, o jakou pozici máte zájem. O pozici grafika? O pozici asistentky? O pozici manipulačního dělníka?
Chcete pomoci s detaily, pomohu vám.
V každém případě: motivační dopis by měl být velmi INDIVIDUÁLNÍ.
Prodejte se. Prodejte své schopnosti a zkušenosti, svoji praxi. A prodejte své možnosti.
Při psaní motivačního dopisu je dobré se zaměřit konkrétně na to, co vy můžete udělat pro společnost, než na to, co ona může nabídnout vám.
Nezapomeňte, že motivačním dopisem sdělujete, proč jste právě vy tím vhodným člověkem, kterého by společnost měla přijmout. A také, že v motivačním dopise můžete uvést to, co se nehodí uvést v životopisu.
Čím se liší obecný motivační dopis od cíleného motivačního dopisu? A v jaké případě rozdílné motivační dopisy použít? Text v přípravě.
Co mám konkrétně napsat v úvodu motivačního dopisu?V úvodu motivačního dopisu je dobré uvést, proč ho píšete. Kde jste se o nabídce dozvěděli a o jakou pozici se ucházíte. Vynechte zbytečné fráze. I zde platí pravidlo, že personalisti mají velmi málo času na seznámení s jedním motivačním dopisem. Nezapomeňte na tzv. hlavičku motivačního dopisu. Komu píšete (adresa společnosti), datum, kdy píšete a vhodné oslovení.
Jakým způsobem mám vyřešit oslovení v motivačním dopise? Oslovujete personalistu, nebo obecně společnost, nebo konkrétního zaměstnance společnosti, který je uveden v inzerci ve vyhlášeném výběrovém řízení? Mnohem lépe vypadá v motivačním dopise přímé oslovení "Paní Nováková, či paní magistro" než oslovení vynechat.
Jak se představit? Jak sdělit proč zrovna já jsem vhodný uchazeč? Co by měl motivační dopis obsahovat? Není zde nutné vyjmenovávat vše jako v životopise. Soustřeďte se na konkrétní příklady vašich pracovních dovedností a úspěchů. Prokažte znalost oboru: uveďte své nejdůležitější dosavadní zkušenosti v oboru, ve kterém chcete pracovat. Snažte se také co nejvíce upozornit na své klady (vlastnosti jako organizační schopnosti, kreativita, komunikativnost, flexibilita, apod.). Dejte si záležet na zdůvodnění, co Vás láká na nové práci.
Co když jsem studentem a posílám motivační dopis, ve kterém usiluji o místo na studijním pobytu?
Dejte si záležet na zdůvodnění, proč se chcete studijního pobytu či pracovní stáže zúčastnit. Snažte se adresáta přesvědčit o tom, že právě Vy jste tím nejlepším kandidátem. Je dobré zahrnout do motivačního dopisu také přibližný návrh vašeho studijního plánu.
Říkáte si - nemám se čím chlubit. Mohu si v motivačním dopise něco přikrášlit? Nelžete. Nepřikrášlujte. Nevylepšujte. Nemáte to smysl. Je to neseriózní chování. Ve vašem životě společně najdeme věci, kdy na sebe můžete být pyšní. Ozvěte se mně. A věřte, že se vždy pravda ukáže a tady byste na to mohli zle doplatit. Odpovídám zde opět shodně jako u otázek probíranému životopisu. Propojení na otázky v životopise-zde. Využijte vašeho životopisu. Odkazujte na váš životopis.
Jakým způsobem má být napsán závěr motivačního dopisu? Vyjádřete přání k vašemu osobnímu setkání s kontaktní osobou - požádejte o pohovor. Napište, kdy a jak je možné vás kontaktovat. Rozlučte se. Pokud dopis posíláte poštou, vlastnoručně jej podepište.
Mohu využít jeden motivační dopis pro více pozic? Dejte si tu práci a pro každou pracovní nabídku, o kterou usilujete, napište originální průvodní dopis. Obsah sestavte na míru dané společnosti a dané pozici.
Jak by měl být motivační dopis dlouhý? Motivační dopis by měl být krátký, neměl by přesáhnout rozsah jedné strany. Pokud chcete určení v počtu písmen i s počtem mezer, je dobré držet se počtu kolem 1000 znaků včetně mezer.
A jak má vypadat motivační dopis, který se posílá jako příloha emailu? Má nějaké zvláštnosti? Motivační dopis zasílaný emailem by neměl být příliš dlouhý, dostačující je jeden až dva odstavce. Pokud přiložíte motivační dopis pouze jako přílohu, většina personalistů si jej nepřečte a rovnou se kouknou na životopis. Věci pomůžete, když například do předmětu zprávy vypíšete přesný název pozice (např. Žádost o místo manipulačního pracovníka).
Co sem nepatří? Negace - nepište motivační dopis v negativním tónu. V motivačním dopisu se vyvarujte názoru na vaše předchozí zaměstnání. To že k vám byl šéf arogantní, nebo že bylo vaše propuštění nespravedlivé, nepatří do motivačního dopisu (naopak- ozvěte se mně, pomohu vám). Ani sem nepatří uvádět požadavky na mzdu. Vyvarujte se klišé, frázím. Nebuďte familiérní ani arogantní.
Závěrem:
- Pokud posíláte současně životopis i motivační dopis, využijte tzv. přechodových můstků. Například v motivačním dopisu můžete uvést můstky typu: jak se můžete přesvědčit v přiloženém životopise, splňuji všechny požadavky na tuto pozici.
- Obsah musí zaujmout. Nejlépe hned v prvním odstavci by měl být uveden konkrétní důvod, proč píšete a současně vzbudit pozornost adresáta.
- Text by měl být stručný a jasný. V každém případě pozor na pravopisné chyby a překlepy.
Nevíte si rady? Pomohu vám.
Služební místo
Pokud posíláte současně životopis i motivační dopis, a posíláte jej na tzv. služební místo - oboje podepište. Nezapomeňte si přečíst detaily vyhlášeného výběrového řízení a dodržte přesně uvedený postup (přiložení dalších příloh atd.).
Chcete pomoci s detaily, pomohu vám.
A jen ještě opakuji - nejste na takovou situaci sami. Pokud jste přišli o práci, nestyďte se. Řekněte si o pomoc. Pamatujte "KDO NÁS MÁ RÁD, TOHO NEMÁME ODHÁNĚT".